Rázzátok fel a helyi közösségeteket! – Tippek
Noha a helyi közösségekből a járványhelyzet miatt kissé kiveszett a lendület, most visszatér, mégpedig erősebben, mint valaha. Ezzel az attitűddel érdemes nekiveselkednetek a közösségi spiritusz újraépítésének: az alábbi tippekkel ti is sikerrel járhattok.
Igen, tudjuk, hogy a karantén olyan csapás (volt), amit az emberi kapcsolataitok is megéreztek. A társas érintkezéseiteket egy-egy bevásárlással váltottátok ki és legfeljebb egy videócsetelésig jutottatok a családdal vagy a barátaitokkal. Akár önfejlesztésre, pihenésre használtátok ezt az időt, akár a gyerekeitek utáni rohangálásban jutottatok el némi reménybeli vakáció beiktatásához, az a jó hírünk van, hogy ennek már vége. A közösségeinkben lévő lendület nem hunyt ki, csak a startpisztoly eldördülésére várt. Mitől lesz igazán jó egy helyi közösség?
Kellenek a szomszédaitok; a bokrokat metsző idős hölgy; az anyuka, aki mindig megkínál egy szelet süteménnyel; a pékség, ahol ajándék kávé jár 16 óra után; a foltos lábú kutya gazdája a parkból, vagy az a pár, akik minden áldott nap a te kapud elé parkolnak a kocsijukkal. Mindannyian olyan emberek, akik apróságokkal tesznek hozzá valamit a ti közösségi élményetekhez is: pár szó, egy mosoly, egy üdvözlés, egy segítő kéz a nehéz csomagokhoz vagy pár dolog megjavítása a ház körül.Egy ideje jár már azon az agyalunk, hogyan tehetnénk jobbá mindezt. A szlovákiai szomszédainkkal közösen – akik a pozsonyi Új Nivy multifunkciós városnegyed tervein is dolgoznak – ebben a BROSÚRÁBAN foglaltuk össze, mit tehettek azért, hogy nálatok is meghittebb és jobb legyen a közösségi élet. Lapozzátok, olvassátok át, hogy megismerhessétek a teljes közösségaktivizáló listát!
1. A közösségi tér a tiétek is
Ne kezeljétek úgy a folyosókat és az egyéb közösségi tereket, minta teljesen gazdátlanok lennének! Villog egy izzó a folyosói lámpában? Ne habozzatok, cseréljétek ki bátran!
2. Legyetek mások segítségére!
Már az egyszerű feladatok is komoly fizikai megterhelést jelenthetnek a közösség idős tagjai számára. Hagyjátok, hogy a gyerekeitek segítsenek nekik megsétáltatni a kutyát vagy bevásárolni. Ezzel a gyerekekben lévő felelősségérzet is erősödik és az időseket is tudjátok tehermentesíteni egy kicsit. Ugyanez visszafelé is működhet: Ismeritek azt az egyedülálló szülőt és a lányát a harmadikról? Vagy azt a párt azzal a két izgága gyerekkel? Barátkozzatok velük, ismertessétek össze a gyerekeket és talán a felügyeletüket is megoszthatjátok hetente pár alkalommal. Kinek ne jönne jól egy-egy óra, amit csak magára fordíthat?
3. Osszátok el a kiskertben termett zöldséget, gyümölcsöt!
Bőséges volt a termés a konyhakertben? Az egészséges életmód jegyében osszátok meg azokkal a szomszédokkal is, akik talán kevésbé szerencsések!
4. Rendezzetek közös lomtalanítást, ruhacserét!
Mindannyian egy zöldebb világban szeretnénk élni és ez könnyebb, mint gondolnátok! Szorgalmazzatok takarítást és szemétszedést a közösségi terekben évente négyszer. A szabadban töltött idő az egészséges életmód része is, ráadásul ezek az alkalmak az ismerkedés mellett arra is jók lehetnek, hogy mindannyian hasznosítsatok olyasmit, ami számotokra már nem, másnak viszont értékes lehet.
5. Használjátok közösen a parkolót!
Sok módja van annak, hogyan lehet a legtöbbet kihozni egy közös parkolóból:
- Elmentek egy pár napra? Erre az időre engedjétek át a szomszédoknak a parkolóhelyeteket!
- Napközben sosem vagytok otthon és csak este értek haza a munkából? Engedjétek meg a környéken dolgozóknak, hogy arra az időre a helyetekre álljanak!
6. Támogassátok a helyi kisvállalkozásokat, kistermelőket!
Ha a hazai termékekből akartok vásárolni, nem kell mindenáron élelmiszerboltba mennetek. Nézzetek körül a lakóhelyetek környékén és fedezzétek fel a termelői piacokat vagy az aprócska üzleteket: a kézműves kávézót, a kedvezményeket kínáló hentest vagy a virágost, aki olyan szép csokrot készített az anyukátoknak! Bizony, ők mind arra várnak, hogy ismét benézzetek hozzájuk.
7. Társasházi komposztálásra fel!
Nagyon sok háztartás termel újrahasznosítható zöldhulladékot. Ugye jó lenne az ilyesmit visszaforgatni a természetbe? Lépjetek kapcsolatba a helyi önkormányzat illetékeseivel, hogy beszerezhessétek a komposztáláshoz szükséges eszközöket és megismerjétek az azzal kapcsolatos szabályokat!
8. Hozzatok létre egy „kölcsönzőplaccot”
A kölcsönzőplacc egy olyan terület lehet például egy társasházban, ahová bárki odaviheti a mások számára is hasznos és kölcsönvehető dolgait, mint amilyen egy kalapács, egy sátor vagy akár egy kenyérsütő. Nem mindenkinek van egy saját példánya, de egy-egy alkalommal mindenkinek jól jöhet.
9. Menjetek együtt munkába!
Az egy szomszédságban élőkre gyakran igaz, hogy egymáshoz közeli munkahelyük van, sőt, meglehet, hogy ugyanott dolgoznak, mégis külön autóval indulnak útnak. Próbáljatok meg egy kocsival közlekedni, mert ez a megoldás nemcsak környezetbarát, hanem spórolni is tudtok vele, ráadásul csak minimális kompromisszumokat igényel.
10. Legyetek nagyszívűek és emberségesek
Végül, de határozottan nem utoljára: gondoljátok végig, milyen jó lenne együtt lakni a barátaitokkal! Ugye nagyszerűen hangzik? Nos, lehet, hogy máris valóra válik, ha megfordítjuk a dolgot: Barátkozzatok össze a lakóközösségetek tagjaival! A kedvesség és az előzékenység nem kerül semmibe. Mosolyogjatok, ne menjetek el köszönés nélkül egymás mellett és ami a legfontosabb, tiszteljétek a másikat! A lényeg az, hogy mindannyian jól érezzétek magatokat.
Olvasnátok még?
Töltsétek le a BROSÚRÁNKAT, amiben számtalan hasznos tippet találtok az aktív közösségi élettel, valamint a környezetvédelmi és a társadalmi felelősséggel kapcsolatban. Mindet bevethetitek a közösségi életetek újraindítása érdekében!
Miért csináljuk?/ Miért dolgozunk?
Az építési koncepcióink kidolgozásakor a projekt hatása, felhasználói köre is a szemünk előtt lebeg – az apró részletekre kiterjedően is. A fenntartható kereskedelmi ingatlanok/épületek létrehozásának a mögöttes célja olyan élhető és pezsgő közösségek teremtése, ahol az emberek szívesen dolgoznak és ahová szívesen mennek haza. Egy minőségi köztérrel, üzleti lehetőségekkel vagy szolgáltatásokkal mindenkit – helybélit, átutazót, „csak dolgozni bejárót” bérlőt – össze lehet hozni és az ilyen térben eltöltött időnek óriási közösségformáló ereje van.
A BREEAM Communities (fenntarthatósági) minősítés is – amire a fejlesztéseinkkel mi is pályázunk – támogatja az olyan apróságokat, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy azok egy (gazdaságilag) fenntartható közösségi térben kapjanak helyet.