Bevált stratégia a COVID utáni világhoz
Csoportunk vezérigazgatója, Marian Herman nemrég nyilatkozott a szlovák Dennik N napilapnak. A mélyinterjú során a HB Reavisnál szerzett tapasztalatairól és a cég jövőképéről beszélt. Ebben a rövid kivonatban a COVID-ra adott innovatív reakciónkat ismerteti.
Mit eredményezett a COVID-dal járó „dolgozz otthonról” megközelítés az irodapiacon?
Ez az adott munkától függ. Valószínűleg a közép-európai irodák jobban megszenvedték ezt, mivel hozzájuk rengeteg megosztott szolgáltatási központ tartozik: ezek olyan munkát jelentenek, amelyek otthonról is elvégezhetők, bár talán nem hosszú távon.
Nyugaton több a központ és kutatóközpont, melyek interakciót igényelnek a dolgozók között. A könyvelést leszámítva nem sok olyan munka marad, amely tipikusan teljeskörűen elvégezhető otthonról.
A hibrid munkavégzési minták nem fognak eltűnni, az alkalmazásuk azonban nem lesz egységes. A munka típusa mellett tény, hogy ingázni is nehéz egy olyan nagyvárosban, mint például London – ráadásul az elsődleges közlekedési módok, például a metró nagyobb járványveszélyt is jelent, mintha valaki autóval utazna.
A jövőre nézve mindez annyit jelent, hogy az irodák tovább fognak fejlődni. Az interakció támogatására, a kreatív munkára és a személyes kommunikációra fognak összpontosítani. Ezek nélkül nem lehetséges a vállalati kultúra megteremtése és lojalitás kialakítása.
Nem akarnak majd a munkáltatók végül kisebb ingatlanokat?
Talán kicsivel kisebbeket. Másrészt azonban egyre nő a kereslet a jó helyen található, minőségi ingatlanok iránt.
Mi mindig közlekedési csomópontok közelében építkezünk. A COVID-ot követő intézkedéseink között szerepel például oxigén-ellátási és közérzetjavító funkciók kialakítása. Ráadásul van még egy fontos témakör: a felelősség kérdése.
A globális ingatlanszektor a teljes kibocsátásnak 40 százalékáért felel. Számos multinacionális cég vállalta már, hogy 2030-ra kizárólag karbonsemleges épületekben folytatja majd a tevékenységét.
Ezen több tucatnyi cég között szerepel, például a Microsoft is. A karbonsemleges épületeket azonban egy kezünkön is megszámolhatjuk Európában.
Mit jelent ez technológiai szempontból?
A gondot az építkezés során keletkező károsanyag-kibocsátás jelenti. Ilyenkor technikailag lehetetlen karbonsemlegesnek lenni, ezért ezt ellensúlyozni kell. A jelenleg Londonban épülő Worship Square lesz az első karbonsemleges épületünk, melynél reális cél az, hogy a teljes építési folyamatot figyelembe vehessük a karbonsemlegesség szempontjából.
Ez a megközelítés biztosítani fogja a megfelelő bérlők jelentkezését. Ráadásul magasabb bérleti díjakat is elérhetünk majd, mint a COVID előtti időkben. A közelmúltban aláírt szerződéseink igazolják ezt a stratégiát.
Milyen nagyságrendben végeznek fejlesztést?
Az összes piacon együttvéve 6,1 milliárd eurót tesznek ki a folyamatban lévő projektjeink.
Eddig majdnem minden általunk fejlesztett épületet sikerült eladnunk. Úgy döntöttünk azonban, hogy stratégiát változtatunk: megtartjuk és kezelni fogjuk a projektjeinket. A jövőben nem csupán ingatlanfejlesztők leszünk, hanem fejlesztők és befektetők egyaránt.
Ez viszont azt jelenti, hogy lemondanak az értékesítésből származó pénzügyi bevételről.
Terveink szerint külön befektetési ágazatot fogunk létrehozni, amelyet eurókötvények kibocsátásával fogunk finanszírozni.
Az építkezés kicsit lassulni fog. Hosszú távon a pénzünk nagy részét Londonban tervezzük befektetni, utána következik szorosan Németország, ami azért különösen érdekes, mivel nem csak a fővárost fontolgatjuk – Berlinen kívül is nézelődünk.