Nový trend kancelárií. Vyskladajte si ich ako stavebnicu!
Ako malí sme azda všetci obľubovali niečo budovať a známe plastové stavebnice nám dávali priestor na realizáciu. Neskôr sme si poniektorí vedeli dokonca vyskladať aj vlastné počítače. Vytvárali sme tak systém presne podľa našich predstáv a potrieb, ktorý uspokojujúco slúžil svojmu účelu.
Dnes sa nachádzame v podobne (r)evolučnom období v oblasti real-estatu a na podobnom princípe viem vyskladať aj kanceláriu – presne takú, akú práve potrebujete. Flexibilnú nielen v priestore, ale aj v čase.
Zabudnite na prepočet metrov štvorcových na počet zamestnancov
Predstavte si dve firmy, obe majú 50 zamestnancov, v jednej iba architekti, v druhej obchodníci. Ak by k výberu kancelárie pristupovali rovnakou logikou obe firmy, nefungovala by ani jedna. Prečo?
Odpoveď je až zarážajúco jednoduchá. Povaha práce: architekti potrebujú svoje pracovné miesta a obchodníci sú naopak väčšinou na cestách. Jedným tak môže byť priestor príliš tesný a tí druhí ho zas nemusia využívať až v takej veľkej miere. Ich potreby a pracovné štýly sú jednoducho diametrálne odlišné.
Treba zabudnúť na perspektívu nahliadania na priestor cez počty zamestnancov na metre štvorcové.
Peter Čerešník, člen predstavenstva HB Reavis
Chápanie kancelárie ako statického pracovného priestoru je zastaralé a dnes vidíme, že aj mylné. Ľudia majú svoje potreby a tie by malo dobré a efektívne pracovné prostredie plne reflektovať. V centre pozornosti by preto mal byť najprv človek a jeho potreby. S tým ide ruka v ruke tzv. activity-based working.
V aktuálnom post-covid svete sa flexibilita stáva stále horúcejšou témou. Čím viac budeme schopní pružne reagovať na zmeny, o to jednoduchšie sa nám bude fungovať, ak sa podobná situácia zopakuje.
Ako taká flexibilita vyzerá v praxi?
Napríklad pri zohľadňovaní individuálnych potrieb zamestnancov či celých tímov. Každý sme iný a každému môže vyhovovať niečo celkom iné – open space, uzavreté kancelárie, home office, alebo ich kombinácia.
Často sa stretávame s tým, že priestor bol už nejak nadizajnovaný, no časom sa ukázalo, že nenapĺňal denné potreby ľudí. Naplnenie funkcie a denných prevádzkových potrieb ľudí, ktorí v priestore existujú, je pritom kľúčovým elementom
Tomáš Čechvala, Čechvala Architects
Čo to znamená? Začať môžeme napríklad dĺžkou stola či jeho úplným zrušením, ak to povaha práce nevyžaduje, prípadne jeho nahradením za prenosný focus room. Toto rozmýšľanie možno aplikovať aj širšie a pozrieť sa na to, či potrebujeme vlastnú recepciu, rôzne IT vybavenie, ktoré si môžeme radšej „prenajať“ ako kupovať.
Dostávame sa tak k úvahám o zdieľanej recepcii, modulárnych projektových ostrovoch a skončiť až pri flexibilných plne servisovaných priestoroch, ktoré zabezpečia mnohé veci za vás.
Flexibilný plne servisovaný priestor nie sú len pohyblivé steny
Predstavte si priestor, ktorý poskytuje plne vybavené kancelárske priestory a reaguje na všetky zmeny vo vašom biznise – v priestore, aj v čase. Neriešite upratovaciu služby, zmluvu o pripojení na internet, využívate zdieľanú recepciu a zasadačky, nestaráte sa o to, v akom stave je kuchynka alebo toalety, pretože o to sa postará poskytovateľ priestoru.
Navyše, kedykoľvek máte možnosť zmeniť veľkosť priestoru podľa súčasných potrieb a cez tzv. “add-ony” objavovať nové a nové možnosti (spolu)práce. Ak zistíte, že potrebujete mať pre lepšiu spoluprácu v kancelárii gauč, na ktorom sa stretne celý tím, ktorý pracuje najbližší polrok na dôležitom projekte, jednoducho si ho „vyklikáte“ v katalógu a brainstormingy môžu začať.
Qubes je o hlbokom pochopení toho, čo ľudia potrebujú v kancelárii robiť. Poznajúc aktivity, ktoré ľudia vykonávajú cez deň v budove, vieme primerane pridať oddychové zóny, recepcie alebo focus rooms. Nezačína to teda plánovaním pohyblivých stien, ale pochopením, kde tá stena nemá byť a kde má naopak vzniknúť.
Peter Čerešník
V práci ako doma? Či doma ako v práci?
Veľa firiem pravdepodobne do budúcna podporí prácu z domu, no stretávanie kolegov je stále potrebné. Ekonomická hodnota práce už dávno nespočíva len v individuálnom výkone, ale vzniká aj v sociálnej interakcii.
Prirodzeným vývojom je tak aj domestifikácia kancelárskych priestorov, aby sme sa aj v práci cítili príjemne, takmer ako doma.
Ak sa vám podarí zladiť potreby firmy a jej zamestnancov, pocit z fungovania nového priestoru môže byť rovnako uspokojujúci ako výsledný dom poskladaný zo stavebnice, ktorý si pamätáte z detstva.
Ak sa chcete dozvedieť viac o flexibilných riešeniach Qubes a tom, pre koho sú určené, viac sa dozviete v článku alebo kliknite na oficiálnu stránku Qubes.
Téme flexibility a ako ju vlastne vnímať v prostredí pracovných priestorov sme sa venovali aj na našom webinári, ktorého záznam si môžete môžete pozrieť na našom facebooku.
#SmallTalks by HB Reavis – inšpiratívne online diskusie, v ktorých sa chceme venovať tým najaktuálnejším témam, ktoré menia náš spôsob práce aj vnímanie pracovného priestoru. V najbližšej sérii prvých webinárov pod značkou SmallTalks by HB Reavis budú diskutovať naši kolegovia s expertízou v oblasti leasingu, priestorového konzultanstva či technologických smart riešení a pozveme si aj hostí z bratislavského biznisového prostredia. Veríme, že Small Talks moderované šéfredaktorom Forbes Slovensko, Jurajom Porubským, prinesú odpovede aspoň na niektoré otázky súčasnej doby.