A zaj valóban csökkenti a hatékonyságunkat?
Új #workingWELL blogunk első része a hangról / zajról szól. A „hang” szót általában egy közegben, például levegőben terjedő rezgésként definiálják. Miért fontos ez egy munkahelyen? Nos, először tekintsünk át néhány tévhitet a munkahelyi zajjal kapcsolatban – valamint azt is, hogy miként befolyásolja az a koncentrációt és a produktivitást.
Mítosz: Ha egy szobának ajtaja van, és az be van csukva, úgy a szobában folyó beszélgetések nem juthatnak ki onnan.
Tény: Egy csukott ajtajú szobában csak akkor marad bizalmas a beszélgetés, ha megfelelő a hangszigetelés. Egyébként hang szivárog ki az ajtók körül, illetve a falakon, a mennyezeten és a csatornákon keresztül.
Mítosz: A szoba hangszigetelését tekintve a tolóajtó éppen olyan jó, mint a zsanéros ajtó.
Tény: A legtöbb tolóajtó jóval kevésbé hatékonyan blokkolja a hangot, mivel a zsanéros ajtóknak általában jobb a hangot benn (és a zajt kinn) tartó szigetelése. Kaphatók ugyan jó tolóajtók, de az áruk gyakran igen borsos.
Mítosz: A bizalmas beszélgetés lényege az, hogy „ne hallják, amit mondasz, vagy ne lássanak, miközben beszélsz.”
Tény: A bizalmas beszélgetés meghatározása: olyan technikák, amelyek érthetetlenné teszik a beszédet a véletlen hallgatók számára.”
Mítosz: A hangelnyelő termékek nem engedik, hogy a hang a különböző terek között terjedjen.
Tény: Az akusztikai panelek a visszaverődést, visszhangot nyelik el, azonban a hang különböző terek közötti terjedését nem akadályozzák.
Munkahelyi hangok
Egyértelmű, hogy a munkahelyi zaj több mint amit hallani lehet. Ez az egyik olyan kulcskérdés, amellyel az építészet terén élvonalbeli egészségügyi és közérzeti szabvány, a WELL is foglalkozik.
Nem sokan szeretnek teljes csendben dolgozni. Ezért a WELL a zajszint alapján értékeli egyes épületeket. 98 országban, 32 893 felmért épülettel a háta mögött a WELL mára viszonylag jól megismerte, hogyan hatnak a hangok a munkára és az alkalmazottak mentális állapotára.
Egy adott tér akusztikailag is lehet kényelmes, és javítani tudja az ott tartózkodók egészségét és közérzetét. Ugyanakkor a túl sok zaj és a privát szféra hiánya lerontja a koncentrációs készséget és a közérzetet (többek között erre panaszkodnak a legtöbben a munkahelyeken).
Bizton állíthatjuk, hogy gyakran felvetődő problémáról van szó. Az emberek 99%-a szerint gátolják a munkát az irodai zajok – a fel nem vett telefonoktól a kollégák beszélgetéséig.
Azon felül, hogy nem tudunk miattuk koncentrálni, a társas érintkezéseket is gyakran megszakítják. Valójában ez bosszantja a legjobban a dolgozókat egy munkahelyen – és a második tényező jóval lemarad tőle.
Fejlesszük a tereinket és a dolgozói élményt
Space and Experience Toolkit (SET) eszközkészletünk mintegy 300 tudományosan megalapozott eszközt kínál arra, hogy megpróbáljunk egy jobb munkahelyet kialakítani – a hatékonyságtól az elkötelezettségig, a közérzettől a dolgozók egyszerű elégedettségéig mindenre kiterjedően.
Remek kiindulópont, ha csökkenteni szeretnéd a zajt a munkaterületeden. Válaszd ki a szükséges eszközöket, majd közvetlenül kapcsold össze ezeket a vállalkozással, esetleg adott munkavállalói célokkal.
Most, hogy megismerted a tényeket és mítoszokat, olvasd el a jövő heti #workingWELL blogunkat is, melyben 10 lépéses megoldást nyújtunk arra, hogy a zaj ne gátolhassa a sikereket. Iratkozz fel itt, és értesíteni fogunk, amint elérhetővé válik!