Plánuje HB Reavis postaviť vesmírnu stanicu?
Nie, tieto ambície skutočne nemáme 🙂 Zato sme ale na havajskú vesmírnu misiu vyslali senzory, ktoré používame aj v našich smart priestoroch. Tie pre nás zabezpečuje náš tím Symbiosy, ktoré naše pracovné priestory premenil na smart office. Aj taká vesmírna stanica je v podstate pracovným prostredím, v ktorom sa človek potrebuje cítiť dobre. Či už pracujete z kancelárie na Nových Nivách alebo vo vesmírnej stanici s výhľadom na Mars, wellbeing by mal byť v hľadáčiku každého moderného zamestnávateľa.
Ako sa však líši pracovný deň na vesmírnej stanici od toho v kancelárii? Na čo si treba zvlášť dávať pozor? O náročných pracovných podmienkach, o parametroch, ktoré na vesmírnej misii senzory Symbiosy sledujú, ale aj o “bežnom” živote v simulovanom vesmíre, sa na posledných Small Talks by HB Reavis rozprával šéfredaktor Forbes Juraj Porubský s marsonautkou Michaelou Musilovou a Martinom Neštepným zo Symbiosy.
“Svätá” trojica pracovného prostredia
Najväčší vplyv na pracovný výkon má hladina CO2, vlhkosť a teplota. A to ako v kancelárii, tak aj vo vesmírnej stanici. Na misii si však po viacerých skúsenostiach sledujú najmä hladinu CO2, ktorú človek priamo nevníma: “Bývali sme všetci unavení a bez energie, až sme si pozreli hodnoty CO2, ktoré boli takmer dvojnásobne vyššie, ako je odporúčaná hladina. Odvtedy ich poctivo sledujeme a pravidelne vetráme,”prezradila Michaeala Musilová, vedúca misie.
Prostredie vesmírnej stanice má zo svojej podstaty viacero špecifík – je to malý uzavretý priestor, izolovaný od funkčnej infraštruktúry, ktorej si bežný človek už nie je ani vedomý. A tak, ak je vo vesmírnej stanici príliš vysoká vlhkosť, všetko sa vnútri akumuluje a transformuje do všadeprítomných kvapiek, podobne ako v džungli. Rovnako tak regulácia teploty je závislá najmä na množstve zozbieranej energie, ktorú na Havaji čerpajú iba zo solárnych panelov. V prípade škaredého počasia si tak musia si vyberať medzi teplom alebo chutnou večerou.
V kancelárii takéto extrémne podmienky našťastie nemáme 🙂 Dokonca sa o náš komfort už ani nemusíme nijak extra starať. “Výhoda smart budovy spočíva hlavne v tom, že nepotrebujem ďalšieho zamestnanca na korigovanie parametrov, budova zareaguje sama a navyše, vďaka smart prístupu developera sa vie aj učiť. Senzory sú priamo prepojené so vzduchotechnikou, keď teda príde k poklesu čerstvého vzduchu, automaticky zabezpečí jeho prívod. Pri kreatívnej práci alebo znalostných pracovníkoch je takéto zdravé pracovné prostredie kľúčové,” vysvetlil Martin Neštepný.
Zmeškali ste webinár s Michaelou Musilovou a Martinom Neštepným? Prihláste sa do nášho newslettra a my vás budeme vopred informovať o ďalších aktivitách, ktoré pripravujeme.
Variabilita prostredia pre rôzne potreby
Vesmírna stanica je malý priestor, kde sa odohráva celý život – jeden cvičí, druhý vedľa varí obed a ďalší sa snaží sústrediť na prácu. Pre trochu súkromia tak astronauti chodia do svojich izbičiek. Pre produktivitu v kancelárii je však miestnosť určená na sústrednú prácu dôležitá, preto treba pri organizovaní priestoru myslieť aj na ňu.
Hoci sa HB Reavis momentálne nechystá stavať vesmírne stanice, využitie senzorov na vesmírnej misii je veľký krokom vpred – ako pre samotné misie, tak hlavne pre lepšie pochopenie pracovného prostredia a jeho vplyvov na komfort a pracovný výkon. Aj toto malé cvičenie nás ako developera utvrdilo v tom, že budúcnosť práce bude závisieť od riešení, ktoré vedia pracovný deň a pracovný život uľahčiť, aby sme sa mohli lepšie sústrediť na prácu, efektívne využiť čas a venovať sa našim záľubám. Aj o tom je totiž wellbeing.
Symbiosy je technologická platforma, ktorá spraví z vašej kancelárie skutočný smart office. Sama sa postará o kvalitný vzduch v priestore, rezervovanie zasadačky je s ňou na pár klikov a dokonca si vďaka desk bookingu viete v kancelárii na diaľku vybrať aj konkrétne miesto. Automatické prispôsobenie pracovného prostredia na základe preferencií je už len takou čerešničkou na torte.