Ako v HB Reavis vidíme “nový normál” a ako naň vieme pripraviť klientov?
Dnes sa všetky firmy nachádzajú v akomsi medzipriestore. Po starom to už nejde, po novom to ešte nie je. Dnes už vieme, že kancelárie z pracovnej mapy sveta istotne nezmiznú, na druhej strane však zostane aj home office. Aké sú úskalia tejto zmiešanej formy práce a akými výzvami prechádzajú firmy dnes? A čo by im mohlo pomôcť? Aj o tom sme sa rozprávali na našom poslednom webinári s Tomášom Meliškom, šéfom technologickej platformy Symbiosy a Martinom Neštepným, šéfom Origameo, poradenskej služby, ktorej cieľom je predovšetkým zlepšovať spoluprácu na pracovisku.
Porada – časť tímu sa pripája z domu, časť zo zasadačky. Kolegovia v zasadačke si občas niečo medzi sebou prehodia (kolegyňa jednoduchým gestom pochváli druhej kolegyni nový sveter), občas sa na niečom zasmejú (kolegovi sa práve podarilo obliať sa kávou), občas sa na seba iba pozrú a je im jasné, čo si druhý o danom nápade myslí.
Niet divu, že druhá časť tímu, pripojená z domu, má problémy nadviazať na tieto situačné momenty a cíti sa byť trochu “mimo”. Popri témach bezpečnosti a zdravého prostredia na pracovisku sa tak dnes firmy zaoberajú aj témou rovnocennosti pri zmiešanej forme práce.
Digitalizácia zaradila vyšší rýchlostný stupeň. Aj v kanceláriách.
Dnes si už asi ani nevieme predstaviť, že by sme si len tak prišli do officu, bez rúška, bez dezinfekcie a bez zamyslenia sa nad tým, aký vzduch v kancelárii dýchame. Hoci sme my, v HB Reavis, kládli dôraz na zdravé pracovné prostredie ešte pred celou koronakrízou, dnes sa už bez riešenia týchto aspektov nezaobíde žiadna firma.
Digitalizácia, ktorú zastrešuje naša technologická platforma Symbiosy, má všetko potrebné pod palcom. Meria kvalitu vzduchu v celom priestore, podľa potreby presúva vzduch medzi zasadačkami, reguluje svetlo podľa potrieb jednotlivcov, rovnako ako počet ľudí v zasadačkách, aby ich v jednom priestore nebolo priveľa, dá vám tiež vedieť, kedy bol ktorý priestor naposledy dezinfikovaný. A ak sa na pracovisku objaví infekcia, vie za pár hodín dohľadať všetky potrebné kontakty, čím minimalizuje riziko šírenia nákazy.
Nemusíte byť veľká firma, aby ste aj vy mohli využívať Symbiosy. Dokonca na to ani nie je potrebné mať celý priestor zaplnený technológiami, žiadne blikajúce kamery či dokonca roboti. Symbiosy a všetky jej senzory máte vo forme jednoduchej aplikácie, ktorá vám “real-time” poskytne všetky potrebné dáta.
Kancelárie inak – komunitne a bezpečne.
Origameo je tím zložený z odborníkov z rôznych oblastí, od architektov až po vedcov a psychológov, ktorí sa zaoberajú riešením priestoru s ohľadom na individuálne potreby firiem a hlavne ich zamestnancov. Aj pri zmiešaných tímoch s rôznou dynamikou vedia vyhodnotiť, kto potrebuje byť s kým vo fyzickom kontakte, či potrebuje fixný stôl alebo mu postačí tzv. „hot desk“ alebo kto môžu z povahy svojej práce zostať na home office dlhodobejšie, bez vážnych dopadov na fungovanie firmy. Využíva na to hĺbkovú analýzu organizácie a vzájomné interakcie v rámci nej.
Kreatívna práca je zo všetkých najmenej nahraditeľná virtuálnym priestorom. Ak práve tá tvorí hlavný biznis vašej firmy, potrebujete priestor reorganizovať – dať mu iný zmysel, no najmä podporiť inovácie a to všetko v čase nových pravidiel, ktoré kladú dôraz na bezpečnosť a dodržiavanie odstupov. Do popredia sa tak dostávajú iné riešenia priestoru – namiesto klasickej zasadačky využijete lepšie kolaboratívny interaktívny priestor, kde človek môže využívať tabule na kreslenie či písanie, doplnené o digitálne technológie, aby sa do diania a práce vedel plnohodnotne zapojiť aj človek z home-office.
Novinky od Symbiosy a Origameo
Ak sa teda chystáte sťahovať do nových priestorov a máte možnosť zasiahnuť ešte do stavby, je podľa Tomáša Meliška, šéfa Symbiosy, určite dobré investovať do kvalitnej vzduchotechniky. No ani pri starších budovách či menších firmách nie je nič stratené.
“UVC svetlo, bezkontaktnosť vstupov či aplikácia, ktorá vám pomôže pri návrate do kancelárie a s prestriedavaním tímov, vám uľahčia pracovný život a zminimalizujú prípadné komplikácie”, menuje šéf Symbiosy základné technológie, ktoré vie každá firma začať využívať už dnes. U nás v HB Reavis je novinkou napríklad UVC systémy dezinfekcie, ktoré testujeme s partnerom Lightech. UVC svetlo ma totiž potenciál sterilizovať vzduch a povrchy predmetov. Testujeme tak pôvodne zdravotnícku technológiu v inom segmente, než bola pôvodne určené a kombinujeme ju s modernými technológiami tak, aby bola bezpečná aj pre bežného užívateľa.
Podobne je to aj s pohľadom dovnútra firmy. “Dnes sa firmy začínajú zaoberať skôr vlastnou víziou, než kde má byť aký stôl a koľko stoličiek vlastne potrebujem. Od toho sa treba odpichnúť aj pri transformácii pracovného priestoru,” upresňuje Martin Neštepný, šéf poradenskej platformy Origameo. Firmy si začínajú uvedomovať, že home office má okrem svojich výhod aj nevýhody a tie sa odrážajú najmä v angažovanosti zamestnancov či vo firemnej kultúre. Aj tieto oblasti majú vplyv na napĺňanie stratégií firiem a ich rast.
Práve otázku angažovanosti, podpory firemnej kultúry a produktivity zamestnancov počas “nového normálu” vie vyriešiť aj dobre navrhnutý pracovný priestor. Zdá sa, že ten sa postupne mení na flexibilné a komunitné miesto, ktoré zamestnancov môže motivovať nájsť správny balans medzi home officom a prácou z kancelárie. A možno sa nakoniec práve nové kancelárie stanú veľkým benefitom, ktorým bol kedysi aj home office. Už dnes sme svedkami toho, ako veľké firmy a ich HR oddelenia vyrábajú poradovníky pre svojich zamestnancov, ktorí chcú pracovať z kancelárie.