5 vecí, ktoré po návrate do kancelárie pravdepodobne budete robiť inak
Už ste sa zamysleli nad tým, koľko každodenných činností sa pre nás stalo rutinou alebo ich robíme silou zvyku? Nad stláčaním tlačidiel na kávovare len niekoľko minút po vstupe do kancelárie vôbec nerozmýšľame.
V nabitý deň sa z jednej zasadačky do druhej náhlime zaužívanými skratkami, pričom sa snažíme uchmatnúť si aspoň trocha času pre seba, aby sme si z kuchynky zobrali jablko na desiatu.
Po tejto pandémii však svoje zautomatizované konanie pravdepodobne prehodnotíme. Ako? Náš Symbiosy tím za nás rozanalyzoval túto situácii a dospel k niekoľkým záverom. Pozrite sa na predpovede, ktoré vzišli z ich práce.
1/ Dotýkanie sa povrchov
Skúste si predstaviť scenár, ktorý sme opísali vyššie, v časoch po korona kríze. Možno už nepôjdete výťahom predtým ako vhúpnete do ďalšieho mítingu, hoci je to najrýchlejšia cesta z prvého poschodia na tretie. A čo s tým jablkom na desiatu? Pre tentokrát to asi vynecháte a vydržíte až do obeda, kým si otvoríte starostlivo zabalené jedlo z domu. Prečo je to tak?
Kľučky, dvere chladničky, stroj na kávu, vodovodné kohútiky či tlačidlá vo výťahu. Čokoľvek, čo vám zíde na um. Kým sa niečoho dotkneme, dvakrát si to premyslíme. Situácia posúva digitalizáciu vpred a v čínskych časopisoch sa už objavili články o nových holografických tlačidlách vo výťahoch, aby sa ich ľudia fyzicky nemuseli dotýkať.
Naši inovační skauti v Hong Kongu taktiež videli správy o nových samodezinfekčných kľučkách a bezdotykových vodovodných kohútikoch. Prečo? V posledných dňoch čoraz intenzívnejšie pociťujeme volanie po bezkontaktnej budúcnosti a trh na to prirodzene reaguje.
2/ Kontrolovanie čistoty
Ako už iste viete, sme priekopníkmi vo flexibilných pracoviskách. Milujeme kancelársky ruch rôznych tipov priestorov, v ktorých pracuje väčšina ľudí. Pevne veríme, že flexibilné a dobre nastavené pracovné prostredie navrhnuté prostredie podporí ako kreativitu, tak aj produktivitu. Ti zvládame aj vďaka naším kolegom z Origameo. Aké však budú požiadavky nového sveta? Predovšetkým to bude o potrebe istotu. Istoty, že sú pracovné priestory naozaj čisté a hygienické.
Skôr, ako si sadnete na stoličku, možno budete musieť rozlomiť pečať alebo odložiť kartičku s nápisom „vydezinfikované“. Alebo hygienu na spoločnom pracovisku budete kontrolovať sofistikovanejšie, cez geolokačný kontrolný systém pre upratovacie zložky.
Jednoducho, používanie spoločných pracovných priestorov si bude vyžadovať dôkaz o poriadnom vyčistení.
3/ Bezkontaktný vstup
V jednej ruke káva a v druhej pečivo na raňajky. Žiaden problém. Bezdotykové vstupy do kancelárskych budov, ako napríklad biometrické merania na rozoznanie tváre, vyzerajú ako trend budúcnosti. Avšak nie preto, že sako poliate kávou by vám pokazilo deň. Je to jednoducho bezpečné riešenie, vďaka ktorému sa nebude treba dotýkať žiadnej karty, čítačky alebo čohokoľvek podobného. Navyše špeciálne technológie, ktoré dokážu signalizovať zvýšenú teplotu človeka a dokážu tak zatočiť s fenoménom presentismu, sa využívajú už v mnohých vchodoch do budov a ich popularita stále narastá.
4/ Rozmýšľanie o vnútornom prostredí v číslach
Už ste niekedy kráčali do kancelárie rozmýšľajúc, aká vysoká vlhkosť bude dnes na vašom pracovisku? Pravdepodobne nikdy. Vlhkosť sa však stane jedným z top faktorov wellbeingu budúcnosti. Prečo? Miera vlhkosti jednoducho dokáže povedať, či majú vírusy vhodné prostredie na svoje šírenie alebo nie.
Zároveň, jedným očkom možno začnete sledovať aj hladinu CO2. Vôbec nepreháňame, ak tvrdíme, že ak je jeho úroveň vysoká, prostredie v kancelárii sa stáva toxickým. Navyše, človek sa vtedy takmer nedokáže sústrediť, a teda ani byť produktívny.
Takže nastal čas vyhodiť si z kopýtka pri online nákupoch! Môžete si kúpiť zariadenie, ktoré sleduje mieru vlhkosti aj hladinu CO2 v prostredí. Zvážte však, že funkcie takýchto jednoduchých prístrojov budú mať isté limity.
Preto sme vyvinuli Symbiosy špeciálnu technológiu zahŕňajúcu aj senzorickú platformu, ktorá zobrazuje napríklad 3D plán podlažia vašej kancelárie a úroveň CO2 v reálnom čase na celom pracovisku.
Jedno je isté. Ľudia budú požadovať prístup k informáciám o zdraví prostredia, v ktorom sa pohybujú. Ideálne v reálnom čase a bez námahy, napríklad z počítača či mobilnej aplikácie.
5/ Dôvera v inteligentné riešenia
Za posledné roky sa kancelársky život značne vyvinul. Možno uprednostňujete tradičnejšie spôsoby a nabehnú vám zimomriavky, keď niekto len spomenie nainštalovanie inteligentných technológií do kancelárie či dokonca pracovných nástrojov. No technologický vzostup nezastavíme, technológie sa učia a učiť sa musíme aj my.
Nadišiel preto čas, aby sme si budovali dôveru k využívaniu technológií v inteligentných budovách a pracovných priestoroch. Dokážeme si tak poradiť s problémami, ktoré vyšli na povrch počas krízy. S najnovšími technológiami po ruke môžete spolu so svojimi kolegami budovať bezpečnejšie spoločné pracovné prostredie, ktoré vás bude chrániť. Ste teda pripravení vpustiť ich do svojho (pracovného) života?