Magas teljesítményű hibrid munkavégzés: mit és hogyan csináljunk?
Új #masterhybridwork blogsorozatunkban azt vizsgáljuk meg, hogy a vállalkozások miként tudják a lehető legtöbbet kihozni a hibrid munkavégzésből.
Legutóbbi, A munkavégzés jövője című jelentésünkben tárgyalt irodai trendek közül az egyik legfontosabb volt a hibrid munkavégzés, melynek során a munkavállalók szabadon dönthetnek, hogy otthon, illetve távolról, vagy az irodában dolgoznak-e.
A Harvard Business School friss kutatása arra mutatott rá, hogy a járvány után a munkavállalók 81%-a dolgozna szívesebben hibrid formában. Csupán 18% állította, hogy szeretne teljes munkaidőben visszatérni a munkahelyére. A McKinsey & Company szerint a legtöbb vállalatvezető arra számít, hogy az alkalmazottak kevesebb időt fognak irodában tölteni, mint a koronavírus előtt.
Ezek szerint egyértelmű, hogy a hibrid forma általánossá fog válni. Számunkra ez korántsem meglepő, hiszen már egy ideje támogatjuk ezt a munkastílust. Az Origameo keretében a munkatársainkkal együttműködve valójában már számos olyan szolgáltatást fejlesztettünk ki, amelyek segítségével ügyfeleink is kiaknázhatják az előnyeit.
A járvány kitörése óta mára egyre több vállalat ismeri fel, hogy milyen előnyökkel jár az, ha nagyobb rugalmasságot biztosítanak a dolgozók számára. Ugyanakkor kénytelenek komoly buktatókkal is szembesülni.
Ezek némelyike a hibrid munkavégzés fogalmával és kivitelezésével kapcsolatos félreértésekből adódik. Vannak olyan vezetők és munkavállalók is, akik ugyan átlátják a hibrid forma lényegét, de nem tekintik elengedhetetlennek a váltást.
Néha még azoknak is nehézséget okoz a munkahelyek hibrid stílushoz történő átalakítása, akik egyébként nyitottak az új ötletekre. Ezen felül komoly kihívást jelenthet a vezetők és az alkalmazott közötti bizalom, amely létfontosságú a távmunka szempontjából.
Segítségként létrehoztuk ezt az új blogsorozatot, amely a témakörökre, problémákra és megoldásokra kiterjedően, részleteiben vizsgálja a hibrid munkavégzést. Fontos megjegyezni, hogy a megoldások nem feltétlenül hoznak átütő sikert. Igazából hatalmas fejlődést érhetünk el azáltal, ha csupán tisztában vagyunk a problémákkal és tudjuk, hogyan lehet azokat orvosolni.
Hét ok a fejfájásra a hibrid munkavégzés kapcsán
Általánosságban elmondható, hogy a hibrid munkavégzéssel összefüggésben 7 komoly kihívás merül fel:
Együttműködés – a távolság újabb bonyodalmakat okozhat a csapatos feladatokban azáltal, hogy gátolja a valós idejű megbeszéléseket, esetleg kimerítővé teszi a digitális eszközök túlzott használatát.
Közösségi érzés – nehéz egy közösséget fenntartani akkor, ha az emberek ennyire önállóan dolgoznak. Ráadásul egyes interakciók az üzleti etika leromlásához vezethetnek.
A távol- és jelenlét közötti egyenlőtlenségek – az otthonról dolgozók gyakran találkoznak a távolsággal szembeni előítéletekkel, kevesebb hozzájárulást feltételeznek róluk, többször vannak kitéve megszakításoknak és technikai hiányosságoknak, továbbá kevésbé érdekes feladatokat kapnak. Ezek mindegyike befolyásolja a teljesítményt.
Szakmai elszigeteltség – néha fontos e-mailekről maradunk le, máskor felmerülhet bennünk, hogy nem tekintik át alaposan a munkánkat, ezáltal a nem megfelelően kialakított hibrid modellek gyakran kelthetik bennünk az elszigeteltség érzését.
Irányítás távolból – jóval könnyebb egy csapatot inspirálni, mentorálni és irányítani, miközben együtt van velük, mint amikor csupán megrendezett tárgyalásokon szólhatunk hozzájuk, kamerán keresztül.
A munka és a magánélet egyensúlya – mivel otthon annyi minden vonja el a figyelmüket, sokan hajlamosak arra, hogy kárpótlásként akár éjszakába nyúlóan dolgozzanak, és így elmosódhat a határ a szakmai és a magánélet között.
Egészség – egyedüllét, kiégés, az ergonómiailag megtervezett íróasztal hiánya: a hibrid munkavégzés kapcsán rengeteg egészségügyi kérdést is figyelembe kell venni.
Ezekkel összefüggésben felmerülhet a technológiai befektetés (vagy annak hiánya) is. Ennél nagyobb problémát jelent azonban az oktatás hiánya és a megrögzött szokások. A meglévő rendszerek tekintetében a vállalkozások gyakran szembesülnek azzal, hogy a dolgozók nem tudják azokat kezelni. Ha pedig képzéseket tartanak, sokan nem tudják (vagy nem hajlandók) átvenni az új ötleteket.
Összegezve, a váltás nehéz és időbe telik. Nekünk azonban az ilyen problémákra is vannak megoldásaink. Először is az együttműködés kérdését fogjuk részletesebben megvizsgálni – valamint azt, hogyan kerülheti el a vállalkozás gúzsba kötését a hibrid munkavégzés során.
A McKinsey & Company szerint a legtöbb vállalatvezető arra számít, hogy az alkalmazottak kevesebb időt fognak irodában tölteni, mint a koronavírus előtt.
Könnyű egy csapatot inspirálni, mentorálni és irányítani, miközben együtt vagyunk velük.