Tworzymy podstawy: jak osiągnąć zeroemisyjność netto
A Ty jak planujesz osiągnąć zeroemisyjność netto? Obecnie, w związku z rosnącymi obawami o klimat, firmy we wszystkich sektorach zobowiązują się do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Nic dziwnego, skoro Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) potwierdził w sprawozdaniu z sierpnia 2021 r., że musimy osiągnąć zeroemisyjność netto, aby uniknąć nieodwracalnych szkód.
W wielu firmach biuro jest podstawowym elementem strategii zeroemisyjności. Mowa nie tylko o samym procesie budowy budynku biurowego, który jest istotny, ponieważ budynki odpowiadają za 39% światowej emisji dwutlenku węgla. Chodzi także o to, aby obiekt był bardziej zrównoważony w eksploatacji, ułatwiając najemcy biur realizację celów emisyjnych, a pracownikom – ograniczenie śladu węglowego w codziennym życiu.
Inwestycja w odpowiedzialnie zarządzane biuro, które wytrzyma próbę czasu, to decyzja, którą firmy powinny traktować priorytetowo. Odpowiednia przestrzeń pracy, która sprzyja oszczędnemu zużyciu energii, zapewnia przejrzystość informacji o emisji i jest zbudowana w zrównoważony sposób, wyznacza podstawy zrównoważonych praktyk Twojej firmy.
Początek drogi ku zrównoważonemu rozwojowi
Osiągnięcie zeroemisyjności netto to pewna droga. Zrozumienie terminologii, wyznaczenie celów w ramach miejscowych regulacji rynkowych i wreszcie osiągnięcie zeroemisyjności to skomplikowany proces. Wyzwaniem może być określenie elementów, jakich potrzebujemy, aby dostosować biuro do naszych działań na rzecz zeroemisyjności – zwłaszcza biorąc pod uwagę dzisiejsze trendy pracy hybrydowej.
Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze informacje dotyczące zeroemisyjności netto w przestrzeni biurowej, które pomogą wyznaczyć Twojej firmie niezbędne cele w kontekście trendów w branży.
Zeroemisyjność netto – podstawy
Pierwszą przeszkodę na drodze Twojej firmy do zeroemisyjności netto stanowi zrozumienie terminologii.
Słowniczek zrównoważonego rozwoju:
- Gazy cieplarniane. Występujące w atmosferze z powodu czynników naturalnych lub na skutek działalności człowieka gazy (np. CO2) przyczyniające się do powstania globalnego ocieplenia.
- Neutralność emisyjna. Sytuacja, gdy emisja gazów cieplarnianych do atmosfery jest ograniczona przez kompensację ilości emisji.
- Kompensacja emisji. Równoważy CO2 poprzez inwestycje w redukcję emisji w innym miejscu. Na potrzeby zeroemisyjności dąży się nie do równoważenia, lecz do całkowitej redukcji emisji.
- Zeroemisyjność netto. Wprowadzanie zmian w celu redukcji emisji dwutlenku węgla do najniższej ilości – stosując kompensację tylko w ostateczności. Firma, która „osiąga zeroemisyjność netto”, ogranicza emisję do zupełnego minimum, a dopiero potem odpowiednio kompensuje pozostałość emisji.
- Wbudowany ślad węglowy. Emisje emitowane przez materiały budowlane i w trakcie budowy.
- Emisje operacyjne. Ilość gazów cieplarnianych emitowanych podczas eksploatacji budynku, w tym w czasie wszelkich działań zużywających energię.
- Zakresy (1, 2 i 3). Klasyfikacja rodzajów emisji gazów cieplarnianych w firmie.
- Emisje zakresu 1 pochodzą ze źródeł bezpośrednio kontrolowanych przez organizację (np. związane ze spalaniem paliwa w kotłach i pojazdach).
- Emisje zakresu 2 mają charakter pośredni (np. zakupiona energia elektryczna, ciepło lub chłodzenie).
- Emisje zakresu 3 obejmują wszelkie emisje spoza zakresu 1 i 2. Pochodzą z działań zasobów, które nie należą do organizacji ani nie podlegają jej kontroli, ale które mimo to mają pośredni wpływ na jej łańcuch wartości.
Co to oznacza dla Twojego biura?
W różnych regionach świata różnie podchodzi się do zeroemisyjności budynków. Ogólnie jednak rzecz biorąc, powinieneś zacząć od inwestycji w biuro, które nie tylko wygeneruje jak najmniej emisji przy budowie, ale także zostanie zaprojektowane z myślą o niskoemisyjnej eksploatacji.
Dekarbonizacja: priorytet zrównoważonego rozwoju
Strategia zeroemisyjności netto na pierwszym miejscu stawia redukcję emisji. Dla firmy oznacza to ograniczenie emisji zakresu 1, 2 i 3, w tym emisji pochodzących z działalności przedsiębiorstwa oraz zużycie energii.
W przestrzeni biurowej można zacząć od prostych kroków, np. promowania nawyków pozwalających ograniczyć emisję, takich jak wyłączanie światła w nieużytkowanych pomieszczeniach czy zachęcanie pracowników do wyłączania laptopów po pracy w celu zaoszczędzenia energii.
Jeśli chodzi o sam budynek, dekarbonizacja polega na poszukiwaniu rozwiązań redukujących emisję przy jednoczesnym wydłużeniu życia obiektu. Biura wyposażone w oświetlenie LED z czujnikami ruchu czy wykorzystujące energię odnawialną lub energooszczędne ogrzewanie i chłodzenie pomogą Ci stworzyć podstawy strategii dekarbonizacji Twojej firmy.
Należy także przeanalizować proces budowy danego budynku – czy jest on maksymalnie niskoemisyjny? Częstsze modernizacje, rozwój inteligentnych łańcuchów dostaw i wykorzystanie nowych niskoemisyjnych materiałów pomogą stworzyć bardziej ekologiczne biura przyszłości.
Zarządzanie ryzykiem i wykorzystywanie nowych szans
Za decyzje w obszarze ekologii odpowiada zarząd, ponieważ wpływają one na działalność całej firmy. Torują one drogę do nowych, trwałych i przyszłościowych metod projektowania i użytkowania powierzchni biurowej.
Współpraca z odpowiednim dostawcą może uprościć dekarbonizację codziennej eksploatacji obiektu. Istnieje wiele inteligentnych rozwiązań, dzięki którym w budynku biurowym można:
- Zapewnić optymalne doświetlenie światłem naturalnym, ogrzewanie i chłodzenie;
- Umożliwić rezerwację biurek, optymalizując wykorzystanie przestrzeni i zmniejszając emisję;
- Na bieżąco przekazywać dane, umożliwiając użytkownikom śledzenie swojego śladu węglowego w czasie rzeczywistym.
Innym pomysłem jest przeprowadzka do budynku już zaprojektowanego, wybudowanego i eksploatowanego w sposób zeroemisyjny. Współpraca z dostawcą zrównoważonych powierzchni biurowych zgodnych ze standardami zeroemisyjności uprości realizację celów zrównoważonego rozwoju.
Pomoże to nie tylko obniżyć emisje w przyszłości. Ekologiczność prawdopodobnie będzie istotnie wpływać na wartość budynków. Te zaprojektowane w zrównoważony sposób mogą kosztować więcej, ale są cenną inwestycją długoterminową. Przekonanie to przyczynia się do rozwoju naszych ekologicznych inwestycji – rezygnując z krótkoterminowych zysków, inwestujemy w wartość, którą w przyszłości mogą przynieść zrównoważone praktyki.
Czy potrzebujesz partnerów, aby osiągnąć te cele?
Ostatecznie istnieje wiele kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu ekologicznych decyzji dotyczących Twojej firmy. Jak dokładnie obliczać emisje? Czy Twoje biuro ułatwia, czy utrudnia osiągnięcie zeroemisyjności? Czy Twoi dostawcy są ekologiczni? W jaki sposób zamierzasz zaangażować pracowników w działania na rzecz zeroemisyjności?
Aby ułatwić sobie odpowiedź na te pytania, wiele firm zabiega o dodatkową pomoc przy obliczaniu emisji gazów cieplarnianych i ułożeniu strategii. Współpraca z odpowiednim dostawcą pomoże zainwestować w biuro, które ułatwi osiągnięcie zeroemisyjności netto.
Chcesz się przekonać, jak możemy pomóc wdrożyć zrównoważone praktyki w Twoim biurze? Zapraszamy na stronę Origameo.com lub Symbiosy.com.
Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera:
Newsletter Form
"*" oznacza pola wymagane